چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧
منو اصلی
Fmenu Not Found
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
اخبار > «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري»


  چاپ        ارسال به دوست

عكس قشنگ
برشي از يك كتاب؛

«منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري»

فرهنگ، اهمیت و جایگاه آن»، «روابط و فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی»، «جمهوری اسلامی ايران و انقلاب اسلامی»، «اسلام ناب»، «ليبرال دموكراسی و نظام سلطه» و «امت اسلام»، فصول ششگانه این کتاب را شکل می‌دهند.

در معرفی این کتاب آمده است: «ماهيت فرهنگي انقلاب اسلامي و ظرفيت‌ها و امكانات بي‌بديل جمهوري اسلامي ايران براي دستيابي به اقتدار فرهنگي در جهان از يك سو، و افزايش روزافزون نقش‌آفريني عنصر فرهنگ در عرصه روابط بين‌الملل از سوي ديگر، ضرورت توجه هر چه بيشتر به فعاليت‌هاي فرهنگي بين‌المللي و برنامه‌ريزي هوشمندانه در اين زمينه را آشكار مي‌سازد. بديهي است هرگونه برنامه‌ريزي در حوزه فرهنگي بين‌المللي، مي‌بايست در چارچوب اهداف و سياست‌هاي كلان نظام جمهوري اسلامي ايران ـ كه در اسناد بالادستي و همچنين بيانات رهبر كبير انقلاب (قدس سره) و مقام معظم رهبري (مدظله العالي) نمايان شده ـ صورت پذيرد. به همين منظور پژوهش حاضر در پي آن بوده كه با بررسي بيانات مقام معظم رهبري و استخراج و تحليل مفاهيم كليدي مرتبط با روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي بين‌المللي، زمينه را براي همسو کردن اين فعاليت‌ها با منويات ايشان مهيا سازد. نتايج حاصل از اين تحليل مي‌تواند در سياستگذاري و برنامه‌ريزي، نظارت و ارزيابي، مديريت عملكرد در سطح نمايندگي‌هاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و در سطح ملي و همچنين شناسايي و جذب نيرو، آموزش نيروها و فرهنگ‌سازي و ارتقای فرهنگ سازماني مورد استفاده قرار گيرد.»

در بخشي از اين كتاب با عنوان «انسان در اسلام» در صفحات 72 و 73 مي‌خوانيم: «انسان در الگو و نگاه اسلامی موجودی دو بعدی به شمار می‌رود که هم طبیعی است و هم الهی. اما در نگاه غربی، انسان موجود مادی محض است. از نظر اسلام هم عناصر فرشتگی در درون انسان وجود دارد و هم عناصر سبعیت. فلسفه آفرینش انسان غلبه یافتن استعدادها و خصلت‌های برجسته و الهی بر خصلت‌های حیوانی و سبعیت است. انسان موجودی است مکلف، مختار و مواجه با هدایت الهی. هدف انسان در اسلام نجات و رستگاری است و راه رستگاری عمل به وظایف است. وظایف اجتماعی، استقرار عدالت، ایجاد حکومت حق، مبارزه با ظلم، مبارزه با فساد، همه جزو مقدمات رستگاری است.

 

در بیانات مقام معظم رهبری نگاه اسلام به انسان از دو زاویه مورد توجه قرار گرفته است که هر دو مکمل یکدیگر هستند: یکی نگاه به فرد انسان است و نگاه دیگر به انسان، به عنوان یک کل و مجموعه انسان‌هاست. در نگاه اول یک فرد مورد خطاب اسلام قرار می‌گیرد. در اینجا انسان رهرویی است که در راهی حرکت می‌کند. این راه، عبارت است از مسیر خودپرستی تا خداپرستی. اگر درست حرکت کند این راه او را به خدا خواهد رساند. مسئولیت فرد انسان در این نگاه، این است که این مسیر را طی کند. یکایک ما مخاطب به این خطاب هستیم. جاده این راه همان انجام دادن واجبات و ترک محرمات است. ایمان قلبی موتور حرکت در این راه است؛ ملکات اخلاقی و فضائل اخلاقی، آذوقه و توشه این راه است. وظیفه دیگری نیز به انسان واگذار شده که عبارت است از وظیفه مدیریت دنیا. یعنی انسان استعدادهای فراوان و غیرقابل شمارشی که خدای متعال در این طبیعت قرار داده را استخراج و از آنها برای پیشرفت زندگی بشر استفاده کند. عین همین مطلب در مورد مجموعه انسان‌هاست؛ یعنی انسان در نگاه دوم وظیفه دارد استعدادهای درونی انسان را استخراج کند. در این نگاه کلان، مخاطب، همه افراد هستند. استقرار عدالت و روابط صحیح از همه افراد خواسته شده است. یکایک افراد جامعه بشری در این نگاه کلان مخاطب قرار می‌گیرند، یعنی وظیفه و مسئولیت دارند. استقرار عدالت، ایجاد حکومت حق، ایجاد روابط انسانی، ساختن دنیای آباد و آزاد، بر عهده افراد انسان است.»


١٥:٣٤ - 1396/08/02    /    شماره : ٦٨٨٤١١    /    تعداد نمایش : ١٤٦آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3429 | بازدید امروز : 1 | کل بازدید : 359177 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.7813