English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور شرق‌شناسان ایرانی و آلمانی؛

روابط فرهنگی ایران و آلمان از دریچه نگاه خود و دیگری بررسی شد

شرکت کنندگان وبینار «روابط فرهنگی ایران و آلمان از دریچه نگاه خود و دیگری» با تأکید بر بر لزوم گفتگوی فرهنگ‌ها، به تعریف هویت‌های جمعی ایران و آلمان با رویکردی تاریخی پرداختند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خانه فرهنگ ایران در برلین با مشارکت انستیتو فرهنگی حافظ در برلین، وبیناری با موضوع روابط فرهنگی ایران و آلمان از دریچه نگاه خود و دیگری با حضور مهرداد سعیدی، زبان شناس، ایران شناس و پژوهشگر پسادکتری در حوزه سیاست فرهنگی و زبانی و هایکو کنراد، تاریخ‌دان آلمانی و استادیار بخش تاریخ قرون وسطی در دانشگاه فرانکفورت برگزار کرد.

شرکت کنندگان در این وبینار که به زبان آلمانی ارائه شد، دو شرق‌شناس ایرانی و آلمانی بودند که با سخنرانی‌هایشان در چهارچوب مبحث خودانگاری به تعریف هویت‌های جمعی ایران و آلمان با رویکردی تاریخی پرداختند.

سعیدی به خودانگاری و اشکال هویت ایرانیان از دریچه کتب درسی در نظام آموزشی ایران پرداخت و دلیل توجه به کتب درسی در بحث هویت را در پیوند تنگاتنگ بودن نظام آموزش با اهالی قدرت سیاسی و فرهنگی یعنی حکومت حاکم و جامعه نخبگان فرهنگی دانست.

کتاب درسی مورد بحث و بررسی وی «تحلیل فرهنگی» از دوره دوم متوسطه نظری برای دانش آموزان رشته‌های علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی بود.

وی قبل از بررسی تحلیلی کتاب، بر لزوم گفتگوی فرهنگ‌ها تأکید کرد. به نظر وی، در صورت عدم تعامل فرهنگ‌ها امکان شناخت عمیق و مکرر از فرهنگ خویشتن که امری پویاست، از دست می‌رود. از طرف دیگر فرهنگ‌ها را با انسان‌هایی مقایسه کرد که اگر از ارتباط با دیگر انسان‌ها محروم شوند، می‌میرند.

سعیدی در راستای بحث لزوم ارتباط و گفتگوی فرهنگ‌ها، کسب خودآگاهی یا آگاهی از وجود خودانگاری و تعریف خود از خود را لازمه و نقطه آغاز هر گونه گفتگوی بینا فرهنگی دانست.

سخنران دوم، هایکو کنراد، تاریخ‌دان آلمانی با تخصص در حوزه تاریخ و تاریخ نگاری ارمنستان بود. وی به واکاوی هویت آلمانی از دریچه نگاه تاریخی و شخصی پرداخت و همچنین درباره ارتباط سنت شرق شناسی آلمان و هویت جمعی این کشور مطالبی را عنوان کرد.

انتهای پیام/ص

 

 

 


١٠:٠٤ - 1400/02/11    /    شماره : ٧٦٨٦١٨    /    تعداد نمایش : ٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.