English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٧ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب «بنیان فلسفی تصوف» در نشر بنگال

رایزنی فرهنگی ایران در داکا، کتاب «بنیان فلسفی تصوف» را در هجدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب‌های جدیدی که در بنگلادش و به زبان‌های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده‌اند، در ماهنامه «نشر بنگال» به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا معرفی می‌شوند.

در هجدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال»، کتاب «بنیان فلسفی تصوف» نوشته محمد عیسی شاهدی به زبان بنگالی ترجمه و معرفی شده است.

مدیر کل اسلامی فاوندیشن در پیامی که در آغاز کتاب نوشته است، تصوف اسلامی محصول قرآن و احادیث است. در قرآن برای تزکیه نفس تشویق شده است. گرچه میان اندیشه تصوف و فلسفه فرق زیادی وجود ندارد ولی بین روحانیون حوزوی و دیدگاه فیلسوفان تفاوت زیادی دیده می شود.

عیسی شاهدی که در این تبحر دارد مسئله را بطور کافی و شافی بررسی کرده است که پاسخگوی محافل علمی و اندیشمندان خواهد شد.

مدیر بخش انتشارات بنیاد اسلامی در پیام خود نوشته است: تصوف اسلامی همان تزکیه نفس است که در احادیت پیامبر(ص) به صورت احسان تعبیر شده است. شاهدی اصطلاحات و افکار تصوف را شرح داده و آن را با فلسفه اسلامی تطبیق داده است. در این کتاب در باره احوال و مقامات عرفانی نیز توضیح داده شده است.

در مقدمه نویسنده به نکاتی اشاره دارد مانند وجود انسان با جسم و روج ممزوج است، برای پرورش جسم بهداشت روح الزامی است. برای ارتقای روح ریاضت نیاز دارد که همان تصوف است.در اسلام رهبانیت جای ندارد. ولی برای تزکیه نفس راه و روشهایی ارائه شده است.

در بخشی دیگر اشاره شده است: در شبه قاره چهار سلسله تصوف مقبولیت عامه دارد و آن عبارتند از قادریه، نقشبندیه، چشتیه و مجددیه. همانطوری که برای برآورده ساختن نیاز زمان علوم  صرف و نحو، بلاغت واصول، و فقه بوجود آمده است برای پاسخگویی به نیازهای فکری و روحی نیز  علم تصوف و عرفان بوجود آمد.

نویسنده در ادامه آورده است: قدرت عرفان عشق است. صوفیان کرام با جاذبه عشق انسانها را از لذات دنیوی فارغ ساخته با خدای خود پیوند داده اند. در هندوستان بدست خواجه معین الدین چشتی 90 هزار هندو مسلمان شدند. در بنگلادش نیز اسلام توسط صوفیان و درویشان گسترش یافته است.

انتهای پیام/ص


١٠:٠٦ - 1400/02/12    /    شماره : ٧٦٨٦٣٧    /    تعداد نمایش : ٣١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.